You are here

USG tarczycy

Nasza pracownia dysponuje aparatami ultrasonograficznymi ultrasonograficznym najwyższej klasy Supersonic Imagine Aixplorer® oraz GE Logiq e. Pierwszy z nich jest wymarzonym aparatem ultrasonograficznym dla endokrynologa, gdyż oprócz doskonałej jakości obrazu dysponuje elastografią dynamiczną SWE oraz możliwością wizualizacji igły. Drugi jest aparatem dedykowanym do zabiegów ultrasonograficznych. Badania archiwizowanę są w formacie DICOM w zewnętrznej pamięci, co umożliwia dokonanie ponownych pomiarów i porównanie z innymi w przyszłości.

Zdjęcia są dostępne w postaci wydruków wysokiej jakości przy pomocy drukarki fotograficznej, oraz w postaci cyfrowej, możliwej do nagrania na zewnętrzny nośnik pamięci (pendrive), wysłania pocztą elektroniczną w postaci zaszyfrowanego pliku .zip, oraz nagrania na krążek CD (tej formy nie polecamy, z powodu dużej wrażliwości nośnika na uszkodzenia). Postać cyfrowa zawiera zarówno zdjęcia referencyjne w formacie .jpg, jak i obrazy diagnostyczne w formacie DICOM

Badanie USG (ultrasonograficzne) to badanie obrazowe, wykorzystujące fale ultradźwiękowe. Jest ono badaniem nieinwazyjnym i nieszkodliwym. Ultrasonografia tarczycy informuje nas o wielkości i objętości gruczołu, jego strukturze, obecności zmian ogniskowych (często i nie zawsze prawidłowo nazywanych "guzkami"). Jednym ze składowych badania ultrasonograficznego tarczycy jest badanie przepływu krwi przy pomocy metody "power doppler". Inną techniką jest elastografia, oceniająca sztywność nieprawidłowych struktur tarczycy.

Oprócz badań USG zachęcamy do podjęcia kompleksowej opieki endokrynologicznej w naszym ośrodku, gdyż optymalnym rozwiązaniem jest wykonanie badania USG wraz z jego interpretacją, ewentualnie uzupełnioną biopsją cienkoigłową tarczycy - w trakcie jednej porady lekarskiej.

Znajdujący się w tym samym budynku punk pobrań "Diagnostyki" umożliwia wykonanie wszystkich badań laboratoryjnych z 10% upustem. Oferujemy także możliwość wykonania zabiegów bezoperacyjnego leczenia guzków tarczycy przezskórnymi wstrzyknięciami alkoholu.

Czytaj więcej o: