You are here

Aixplorer

Nasza pracownia dysponuje aparatem ultrasonograficznym najwyższej klasy Aixplorer® innowacyjnej francuskiej firmy Supersonic Imagine z głowicą liniową 256-elementową o długości 50 mm operującą ultradźwiękami do 14 MHz, co pozwala zarówno na badanie drobnych struktur, jak i pomiary znacznie powiększonej tarczycy.

Dlaczego ten model? Jakie są jego zalety a jakie wady? Wybór był przypadkowy czy świadomy?

Firma Aixplorer opracowała niezwykłą metodę elastografii: głowica generuje poprzeczną falę naddzwiękową w badanych tkankach i wytworzony w ten sposób stożek Macha wprawia je w wibracje. Więcej informacji o elastografii fali poprzecznej jest dostępna w podlinkowanej broszurze. Oprócz innowacyjnej elastografii sprzęt ten dysponuje znakomitymi cechami w zakresie klasycznej ultrasonografii: doskonałą jakością obrazu, szerokim wglądem w pole badane poprzez obrazowanie trapezoidalne, możliwością wizualizacji igły biopsyjnej. Długa głowica 50 mm wraz z obrazowaniem panoramicznym umożliwia rzeczywiste (a nie przybliżone) pomiary badanych struktur, których długość przekracza długość głowicy.

Cechy te tworzą wymarzony aparat ultrasonograficzny dla endokrynologa, z którym trudno cokolwiek innego porównać.

Pasjonatów informatyki i wolnego oprogramowania prawdopodobnie zainteresuje system operacyjny aparatu: bynajmniej nie Windows lecz Debian ze środowiskiem graficznym Gnome.

Wadą aparatu (jak zawsze przy skomplikowanej technice) jest mnogość opcji i niemożność wykorzystania pełnego potencjału sprzętu na jednym domyślnym ustawieniu. Z wyjątkiem osób zdrowych rzadko udaje się uzyskać optymalny obraz z pierwszego przyłożenia głowicy. Operator Aixplorera musi się trochę napracować.